Nová technológia interaktívneho zobrazovania geografických dát

Chcem vedieť cenu Objednať predvedenie

Máte otázku? Opýtajte sa nás

Využitie technológie vGIS sa v poslednej dobe značne rozšírilo, najmä v oblasti infraštruktúry a verejných služieb. Táto technológia umožňuje rýchlejšiu identifikáciu problémov a následne rýchlejšiu reakciu na ne.

Jedným z kľúčových prvkov vGIS je interaktivita. Používatelia môžu prechádzať virtuálnou krajinou a zobrazovať rôzne vrstvy dát, ako sú napríklad výškové mapy, hydrologické údaje, alebo dokonca aj informácie o zdrojoch energie. Vďaka tomu je možné lepšie porozumieť, ako geografické faktory ovplyvňujú rôzne procesy a rozhodovanie.

 

Ako funguje vGIS?

Vaše GIS/BIM podklady sa nahrajú do aplikácie, pridelíte oprávnenie vašim pracovníkom na úpravu či zobrazenie máp a idete do akcie. Jednoducho si zobrazíte informácie o konkrétnom mieste alebo sieti a v prípade potreby sa pozriete pod zem. Môžete si tiež premietnuť situáciu, ako vyzerala v čase výkopu – vďaka tomu lepšie pochopíte situáciu pod zemou a jednoducho určíte najrizikovejšie miesta.

 

Čo vGIS dokáže?

Medzi kľúčové funkcie patria:

- úprava a spresnenie polohy sietí. Zistili ste, že sa vaše mapové podklady líšia od reality? Pár kliknutí a polohu vašej siete upravíte podľa reality.

- zobrazenie najdôležitejších informácií o konkrétnej sieti.

- zhotovenie poznámok z terénu, ktoré umiestnite cez virtuálnu realitu do miesta, kde sa nachádzate. Fotku alebo krátke video s poznámkou nahráte do aplikácie a tá tam zostane po dobu, kým problém vyriešite, napr. označíte miesto úniku alebo poruchy na kábli.

- autorizovanie a spravovanie zmeny polôh sietí, poznámok alebo používateľov pomocou rozhrania na displeji, kde máte všetky vaše siete na prehľadné zobrazenie.

 

Aplikácia vGIS dokáže zobrazovať aj BIM dáta, tzv. informačný model budovy. Jedná sa o digitálny model práve vznikajúce budovy, inžinierskej siete alebo inej pozemnej stavby. Pomocou zobrazenia tohto modelu ste schopný premietnuť si procesy návrhu či výstavby kdekoľvek. Nemusíte sa teda fyzicky na mieste stavby nachádzať. Jednoduchá výmena dát zrýchľuje a zefektívňuje celý projekt.

 

Aké vybavenie potrebujete?

vGIS je vyvinutý tak, aby fungoval na mobilných zariadeniach, ako sú smartfóny a tablety, čo znamená, že používatelia môžu mať prístup k týmto dátam kdekoľvek a kedykoľvek. To umožňuje vývojárom a špecialistom na GIS využiť túto technológiu na zlepšenie presnosti dát a rýchlosti prístupu k nim.

Ako je to s pripojením?

Je potrebné internetové pripojenie pre zobrazenie sietí. Možno však fungovať aj v miestach, kde je signál slabý alebo vypadáva pomocou ručnej kalibrácie prístroja s okolím.

 

Máte záujem dozvedieť sa viac a vyskúšať si rozšírenú realitu v teréne?

Ing. Ladislav Veselý - 0905 587 965 - vesely@radeton.sk

Fotogaléria


Smart memo - Inovácia v tlakových skúškach kanalizácií

Neoddeliteľnou súčasťou pri stavbe kanalizácie je tlaková skúška potrubia. Smart memo je digitálny tlakomer od...

Filip Ondráček | 21. 2. 2024

Testovanie zariadenia Zonescan NBIoT vo VVS Košice

Na konci minulého roka sme vykonali rozsiahle testovanie zariadenia Zonescan NBIoT vo VVS Košice. Nájdete tu nielen...

Ing. Ladislav Veselý | 13. 2. 2024

Nový mikrofón DXmic

Testujeme nový mikrofón z dielní britských konštruktérov! Akustická sada DXmic prináša používateľovi...

Pepa Pospíšil | 5. 2. 2024

Zaujal vás tento produkt?

Ing. Ladislav Veselý

Vodovody a kanalizácie