V Anglicku o vode

Ing. Ladislav Veselý|21. 12. 2018

Začiatkom novembra sa na anglickom vidieku v bývalom šlachtickom sídle Goodwood konalo stretnutie distribútorov spoločnosti Primayer, zamerané jednak na nové produkty ale hlavne na zhoršujúcu sa situáciu so zásobami pitnej vody.

   

To, že vo svete nemá prístup k pitnej vode 1,4 mld. ľudí je známa vec, a nás európanov sa tento problém zatiaľ veľmi nedotýkal. Avšak vplyvom klimatických zmien, ktoré sa v poslednom desaťročí prejavujú zvýšenými teplotami a klesajúcim množstvom zrážok, môže tento problém postihnúť aj nás. V mnohých slovenských vodárenských spoločnostiach zaznamenávajú poklesy výdatnosti prameňov oproti minulým rokom.

Anglické vodárenstvo, ktorého vlastníctvo je v plnej miere v súkromných rukách, patrí k najvyspelejším na svete a to aj zásluhou ich regulačného orgánu OFWAT, ktorý kontroluje a reguluje celé odvetvie veľmi odborne a sofistikovane. Podrobne sleduje každú vodárenskú spoločnosť a stanovuje jej cenu vody na päťročné obdobia.

S veľmi zaujímavým príspevkom prišiel zástupca vodárenskej spoločnosti Anglian Water pán Sean McCarthy. Anglian Water je vodárenská spoločnosť na juhovýchode Anglicka. Spravuje 38 200 km siete a zásobuje cca 5 milónov obyvateľov (približne celé slovenské vodárenstvo). Spoločnosť má pripravené plány až na 20 rokov dopredu, ktoré zohladňujú znižovanie výdatnosti zdrojov, nárast počtu prípojok a nárast počtu populácie.

Jej ročný obrat je približne 1 miliarda libier. V rokoch 2020 až 2025 plánuje preinvestovať 6,5 miliardy libier (nie je to preklep, áno miliardy :)). Tieto peniaze pôjdu na obnovu siete, monitoring, znižovanie a regulovanie tlakov a redukcie únikov vody. Do nákupu novej pátracej techniky investujú 225 miliónov libier. A že to myslia naozaj vážne dokazuje aj fakt, že už v tomto roku objednali a začali osadzovať 4 000 kusov korelujúcich snímačov s diaľkovým prenosom Enigma 3m od spoločnosti Primayer.

Jedným z bodov konferencie bol aj blížiaci sa Brexit a možné problémy, ktoré so sebou prinesie. Primayer sa spolu s nami na to zodpovedne pripravuje a urobí všetko preto, aby sa našich zákazníkov odchod Veľkej Británie z EÚ nedotkol, alebo dotkol len minimálne.

A na koniec ešte jedna zaujímavosť, ktorá na stretnutí odznela. Súčasný rozmach elektromobilov má tak veľký význam na celosvetovú produkciu lítiových batérií a elektrosúčiastok všeobecne, že si to ani väčšina z nás neuvedomuje. Vďaka tomu je v súčasnej dobe dodacia doba batérií až 80 týždňov! To znamená, že inžinieri v Primayeri musia už teraz plánovať a uskutočňovať nákupy na rok 2020.


Ďalšie príspevky

Privádzače (produktovody) POD KONTROLOU 4x inak

Skúste sa niekedy zamyslieť, ktorý z nasledujúcich spôsobov by bol pre vás zaujímavý a chceli by ste ho vyskúšať priamo u vás.

Mgr. Marián Zelenický | 15. 10. 2020

Ako nechybovať pri používaní ministetoskopu

Pozor na to, ktorou stranou stetoskopu sa dotýkate kábla!

Bc. Peter Maňko | 2. 10. 2020