Svetový deň vody 2023

Jakub Dirhan|14. 3. 2023

Aj v Radetone si pripomíname Svetový deň vody, ktorý sa oslavuje už od roku 1993 a pripadá na 22. marec. Z histórie vieme, že tento významný deň ustanovilo Valné zhromaždenie OSN a pripomína predovšetkým skutočnosť, že viac ako miliarda ľudí na svete trpí nedostatkom pitnej vody a nemá prístup k vode.

Motto tohtoročného Svetového dňa vody je „Urýchlenie zmien prostredníctvom partnerstva a spolupráce“.
V Radetone pri príležitosti Svetového dňa vody, a v duchu tohtoročného motta, organizujeme misiu do štátu Izrael, kde sa delegáti zoznámia s najnovšími technológiami, ktoré táto krajina pre vodárenstvo vyvinula.

Navštívime inovačné centrum Šimona Peréza a ďalšie zaujímavé objekty vodohospodárskej infraštruktúry. K tým najzaujímavejším určite patria:

 

👉odsoľovacia stanica Palmachim (https://ges.co.il/project/palmachim-swro/), ktorá ročne vyprodukuje 100 miliónov kubíkov vody,

👉čistiareň odpadových vôd Shafdan,

👉kľúčový privádzač pre Jeruzalem v zásobovaní pitnou vodou pre susedné arabské Jordánsko.

 

Túto akciu organizuje Radeton v spolupráci so spoločnosťou Asterra, ktorá vyvinula technológiu satelitného vyhľadávania únikov vody, českým veľvyslanectvom v Tel Avive a Izraelským Export Inštitútom, spadajúcim pod Ministerstvo Priemyslu.


Ďalšie príspevky

Filip Ondráček | 31. 8. 2023