Akustický lokátor plastových plynovodných potrubí GAS TRACKER 2

Ing. Peter Maňko|19. 5. 2021

Konečne "poriadny macher" na plastové potrubia. Dosah až 300 m. Presnosť v rámci cm. Čoskoro i pre vodárov!

Po rokoch testovania podobných prístrojov sa konečne na trhu objavil prístroj na trasovanie plastových plynovodov, ktorý naozaj funguje. A navyše nás prekvapila jeho jednoduchá obsluha, dobrý dosah až 300 metrov na každú stranu od miesta napojenia a krásna presnosť na centimetre.

  • *Phablet ako vyhodnocovacia jednotka
  • *Iba tri tlačidlá na obsluhu
  • *Veľká mobilita (všetko v dvoch kufroch)

Celý systém sa skladá len z dvoch kufrov, ktoré odveziete a odnesiete aj na tie najmenej prístupné miesta. V jednom kufri je vysielač s internou batériou na 4 hodiny prevádzky s možnosťou dobíjania ako zo siete, tak z auta. V druhom potom zemná sonda, rázový generátor generujúci signál (tzv. "baňa" :-) ako ju nazvali chlapi z brnenských plynární), phablet Trimble s aplikáciou na vyhodnotenie výsledkov a rôzne adaptéry na napojenie.

Vysielač má len dve tlačidlá a zemný senzor, takže nie je nutné zložité nastavovanie alebo školenie. Ovládanie tým pádom zvládne aj začiatočník po jedinom predvedení. Aj samotné prepojenie jednotlivých komponentov zvládne laik, pretože sú použité vojenské konektory. "Baňa" sa pripája na hlavný uzáver. V prípade už zapojeného systému sa teda dá dole regulátor medzi hlavným uzáverom a plynomerom. Rázový generátor potom vysiela skrz plyn vibračný signál, ktorý potom spôsobí vibrácie v okolitej zemi. Zemná sonda následne slúži na zachytenie tohto signálu. Ku kvalitným výsledkom prispieva odnímateľná tyč na prenášanie. Tým je sonda pri čítaní dát z podzemia čo najviac v pokoji a výsledky tak nie sú skreslené vibráciami tyče spôsobené napr. vetrom alebo nepokojnou rukou používateľa.

Ako vyhodnocovacia jednotka sa potom používa odolný špičkový phablet Trimble TDC600 s uhlopriečkou 6"a operačným systémom Android 8.0. Má vysokú svietivosť do akýchkoľvek svetelných podmienok a batériu dostatočne silnú, aby vydržala celú pracovnú smenu. Phablet je so zemnou sondou prepojený cez technológiu Bluetooth. Samotná aplikácia na zobrazenie výsledkov má veľmi jednoduché a intuitívne ovládanie. Má len dva režimy: režim predlokalizácie na rýchlu orientáciu, kde potrubie približne je, a režim presného určenia miesta, kde názorne vidíte formou stĺpikového grafu, kde je presná poloha potrubia. Viď fotografie nižšie.

A na záver výborná správa aj pre vodárov: môžete sa už čoskoro tešiť na verziu na trasovanie plastových vodovodných potrubí s názvom APL 100 (aqua pipe locator 100)!


Ďalšie príspevky

Reflektometer CS90

"Impulzák" strednej triedy s 1ns šírkou impulzu a českým menu. Ďalší prírastok do nášho portfólia "impulzákov" na vyhľadávanie porúch na kábloch, ktorý vyplnil medzeru v našej ponuke medzi základnými a...

Ing. Peter Maňko | 13. 5. 2021

Našlapaný prenosný ultrazvukový prietokomer

Lokalizácia porúch pomocou merania nočných minimálnych prietokov • Kontrola čerpadiel • Analýza spotrebísk • Meranie chladiacich a cirkulačných potrubí (vykurovacie systémy) • Bezpečné meranie priemyselných...

Mgr. Marián Zelenický | 11. 5. 2021